Pustevny - ledové sochy

17. 01. 2018

Pro letošní první společný výlet jsme naplánovali navštívit Ledové sochy na Pustevnách. Oslovena byla všechna střediska a velmi mile mě překvapila hojná účast. Postupně se přihlásila banda nadšenců, kteří neváhali vyměnit teplo vyhřátého pokoje, za den strávený na sněhu a ledu.

Organizačně to byl celkem oříšek, ale nakonec se na papíru a pak i v reálu, vešli do 4 aut úplně všichni! Vybaveni teplou obuví, třemi vrstvami oblečení a výletní náladou jsme se ve středu ráno vydali směrem na jihovýchod. Cestu nám razil nový, chvilku bílý Ford, za ním se statečně držely obě Dacie, a kdyby jim došel dech do kopců, jistili jsme je zezadu v našem osvědčeném červeném Fordu. Cesta ubíhala svižně, úsměvy nám ztuhly až po odbočení v Prostřední Bečvě, když to začalo pořádně klouzat, ale autíčka se nedala a dovezla nás pěkně do cíle.

Na Pustevnách jsme vystoupili do čerstvého křupavého sněhu, paráda. Pravá Ladovská zima na nás čekala se vším všudy. Čisťounký sníh, zasněžené větve stromů, všem se hned zvedla nálada, a když vysvitlo i sluníčko, začali jsme přemýšlet, že se tady ubytujeme, načerpáme energii a domů se vrátíme až na jaře.

Sochaři opět nezklamali a předvedli to nejlepší. V prvním stanu jsme obdivovali sochy na téma Doby ledové. Obrovský mamut s lovci i šavlozubý tygr s dinosaurem si vysloužili naše obdivné pochvaly. Ve druhém stanu na nás čekal neohrožený Ivánek, Mrazík, Baba Jaga i zmrzlá Nasťa. Samozřejmě nechyběly ani sáně Samochodky.

Sluníčko nás nabíjelo tolik potřebnou energií, takže jsme po svačince oprášili boby, sáně a hurá dolů z kopce. Nadšení všech jezdců bylo parádní odměnou za šlapání zpátky nahoru.

Příjemně unavení, lehce mokří, ale veselí, jsme se vrátili do aut, abychom si zajeli na pozdní oběd. Někdo si dal baštu hned na Pustevnách, takže už se nezdržovali cestou domů a mohli jet přímo. My ostatní hladoví jsme se stavili v kolibě „Pod Horú“ a dali si mňamku tady.

Celkově bych to zhodnotila jako moc fajn den, pro příště už víme, že nás může vyjet opravdu hodně a zvládneme to levou zadní. A co nám to dalo? Třeba já už umím vyjet autem ze závěje, někteří už ví, že na sněhu to opravdu klouže a je lepší se někoho držet, holky z Holasické ví, že zvládnou odřídit auto v pohodě i takhle daleko a i ostatní z Čajkovského ví, že sáňkování s námi je super.

L. P.


 
top